Gdy zaczynamy przygodę z regularnymi ćwiczeniami, możemy wahać się, czy warto postawić na trening siłowy, kardio, a może gimnastykę. Badania wykazały, że trening siłowy może przynieść wiele korzyści i warto przynajmniej częściowo bazować na nim, jeśli chcemy zadbać o nasze ciało, zdrowie i kondycję wielowymiarowo. Poprzez stopniowe zwiększanie obciążenia, jak również ilości serii ćwiczeń na przestrzeni tygodni i miesięcy, budujemy i zwiększamy masę mięśniową.
Trening siłowy pozwala budować szczupłą masę mięśniową i zmniejszać tkankę tłuszczową. Lepsze rozłożenie procentów i proporcji między mięśniami i tłuszczem pozwala na natychmiastową poprawę wyglądu naszego ciała. Nagle może się okazać, że ubrania lepiej na nas leżą. Jeśli coś już ma wypychać nam koszulkę i spodnie, niech będą to mięśnie ramion i ud, a nie oponka brzuszna! Nie trzeba też się bać, dotyczy to zwłaszcza kobiet, że mięśni będzie za dużo i sylwetka zmieni się niekorzystnie. Ciało w naturalny sposób będzie dążyć do zachowania odpowiednich proporcji. Poza tym trening siłowy nie zmieni różnicy między talią a biodrami, która u kobiet jest naturalnie większa i nadaje sylwetce kobiecości.
Co do częstej i dotyczącej obu płci nadwagi brzusznej, ćwiczenia siłowe pozwalają spalać kalorie wydajniej, nawet po zakończeniu treningu. Przyspieszają też metabolizm i ułatwiają odchudzanie. Wszystkie osoby walczące z nadwagą powinny rozważyć ćwiczenia z obciążeniem. Nawet małe hantle mogą przyspieszyć tempo zrzucania zbędnych kilogramów!
Regularne ćwiczenia z ciężarkami zwiększają gęstość kości i poprawiają ogólną kondycję naszych kości i stawów. Wzmacniają też elastyczność naszego ciała. Wszystko to nabiera wagi z wiekiem. Gdy się starzejemy, nasze kości i stawy stają się bardziej osłabione i podatne na różne urazy. Dlatego warto je wzmacniać i stymulować. Dzięki temu zachowamy sprawność na długie lata i nie będziemy musieli rezygnować z wielu aktywności.
Wielu chorobom można zapobiegać lub przynajmniej zmniejszyć ich objawy przez trening siłowy. Choroby takie jak cukrzyca, zapalenie stawów, choroby serca czy miażdżyca mogą znacznie zmniejszyć komfort naszego życia, dlatego warto się przed nimi chronić.
Nie tylko nasze ciała, ale i umysły mogą zyskać, dzięki treningom! Zdrowy mózg z lepszymi funkcjami poznawczymi można stymulować przez częste ćwiczenia fizyczne. Podnoszą one też ogólny poziom energii, poprawiają samopoczucie i zapobiegają wahaniom nastroju. Nie bez powodu nawet osobom w wieku emerytalnym zaleca się ćwiczenia. Seniorzy mogą zdecydować się na małe hantle przymocowane na rzepach do dłoni, jeśli duże hantle wydają się za ciężkie. Nie chodzi o ilość podnoszonych kilogramów, ale o sam fakt obciążenia.
W każdym wieku, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, warto rozpocząć trening siłowy. Jak widać, przynosi on wiele korzyści. Jest bardzo zdrowy a nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Kilka ciężarków, mata do ćwiczeń i trochę przestrzeni wystarczy, by zacząć trening w domu. Z kolei na profesjonalnej siłowni mamy do wyboru wiele urządzeń do ćwiczeń i opiekę trenera, który pomoże dobrać obciążenie a nawet zaoferuje asekurację. Siłownia pozwala na bardziej zróżnicowany trening i może dodatkowo zmotywować nas do regularności. Niezależnie, czy będziemy ćwiczyć w domu czy poza nim, warto zacząć ćwiczyć jak najszybciej, by budować piękną i przede wszystkim zdrową sylwetkę na długie lata!