Kiedy warto zażywać sterydy anaboliczne? Sprawdź i się przekonaj!

Niegdyś rozpoczęcie ćwiczeń na siłowni niemal zawsze wiązało się z rozpoczęciem brania sterydów anabolicznych. Z biegiem lat rozpromowała się jednak kulturystyka naturalna, przez co obecnie osoby trenujące na siłowni znacznie rozważniej podchodzą do dopingu. Jednak czy tak naprawdę warto kiedykolwiek zainteresować się dopingiem? Czy warto zacząć stosować sterydy anaboliczne?

Stosowanie sterydów anabolicznych


Jeszcze kilkanaście lat temu prosperowało wiele osiedlowych siłowni. Kluby fitness nie były jeszcze tak popularne, a na siłowniach przebywali z reguły bardzo specyficzne osoby. To powodowało, że na takich siłowniach bardzo łatwo można było znaleźć osobę, która miała styczność ze sterydami. W zasadzie dla wielu ćwiczących były one czymś normalnym, bez czego nie wyobrażali oni sobie treningów siłowych. Jednak doping sam w sobie jest zakazany, a to sprawia, że istnieją powody ku temu, żeby nie był łatwo dostępny dla przeciętnych osób.

Osoby stosujące sterydy anaboliczne muszą mieć świadomość, że nieumiejętne stosowanie dopingu wiąże się z ryzykiem skutków ubocznych. Stany depresyjne z powodu rozregulowania gospodarki hormonalnej, kontuzje ścięgien z powodu zbyt szybkiego wzrostu siły, czy też problemy z erekcją i libido. Lista skutków ubocznych jest oczywiście bardzo długa.

Oczywiście skutki uboczne zagrażają przede wszystkim osobom, które stosują środki anaboliczne bez jakiegokolwiek ładu i składu. Prawidłowo prowadzone cykle dopingowe powinny przede wszystkim być zaplanowane i prowadzone pod opieką lekarza lub osoby doświadczonej. Ponadto zaleca się wykonywanie regularnych badań lekarskich. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, dzięki czemu ilość osób, które bezmyślnie biorą doping systematycznie spada.

Naturalna kulturystyka również istnieje


Osoby zażywające środki anaboliczne mogą liczyć na znacznie szybsze przyrosty masy mięśniowej, większą siłę mięśni, jak i ogólnie lepsze wyniki sportowe. Muszą jednak liczyć się z tym, że sterydy są substancjami niedozwolonymi, a ponadto skutkują możliwością wystąpienia działań niepożądanych.

Trenując na siłowni bez dopingu można jednak osiągnąć równie zadowalające wyniki. Oczywiście naturalna kulturystyka jest znacznie bardziej czasochłonna, a osoby trenujące bez dopingu muszą bardziej przyłożyć się do treningów, diety oraz regeneracji. Jednak trenując naturalnie na siłowni oraz w klubach fitness można osiągnąć również wymarzoną sylwetkę.

Kiedy warto stosować sterydy?


Środki dopingujące nie są niezbędne w przypadku osób trenujących na siłowni. Jeśli ćwiczymy dla zdrowia, wysportowanej sylwetki oraz z pasji, to kompletnie nie musimy stosować sterydów. Jednak jeżeli naprawdę chcemy zacząć brać sterydy, to powinniśmy zrobić to po prostu z głową. Warto skonsultować wszystko z lekarzem lub innym specjalistą, aby cykl sterydowy był przeprowadzony zgodnie z prawidłowymi założeniami.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zastępczą terapię testosteronem. I w rzeczywistości jeśli chcemy naprawdę zacząć sterydy, to powinniśmy przyjrzeć się bliżej czym jest TRT oraz kiedy warto zacząć kurację, zamiast zacząć przyjmować środki dopingujące nieznanego pochodzenia.