Wspinaczka na skałę czy górę wymaga nie tylko dużej wytrzymałości fizycznej, ale także przygotowania technicznego i strategicznego. Aktywność ta, jak sama nazwa wskazuje, polega na wspinaniu się na pionowe lub pochyłe ściany skalne przy użyciu wyłącznie własnej siły. Każde wejście, łatwe lub trudne, jest uważane za wspinaczkę i musi być wykonane przy użyciu obu nóg i rąk.
Ponieważ na pewnych wysokościach lub na pewnych „układach” niebezpieczeństwo jest duże, wspinacze stosują sprzęt zabezpieczający lub ochronny, składający się z lin, kasku, uprzęży, hamulców i wiązań. Początki tego sportu wywodzą się z alpinizmu i sięgają XIX wieku w Dreźnie w Niemczech oraz w Lake District w Anglii. Liczba wspinaczy, techniki i sprzęt ewoluowały, ale powstanie ścianek wspinaczkowych w latach 60. XX wieku niewątpliwie zwiększyło popularność tego sportu.
Jakie są rodzaje wspinaczki?
Przede wszystkim musimy podzielić tę dyscyplinę na dwie główne grupy: indoor i outdoor. Te pierwsze odbywają się po wewnętrznej stronie skały lub ściany, najczęściej w szczelinach. Drugi typ wspinaczki przeprowadzany jest na zewnętrznej części terenu. Jednocześnie możemy znaleźć inne rodzaje wspinania, takie jak:
1. Swobodna wspinaczka
W tym rodzaju wspinaczki do wspinania używa się tylko stóp i rąk, i choć nie jest to obowiązkowe, zaleca się noszenie kasku. Niektórzy wspinacze używają specjalnego obuwia zwanego butami wspinaczkowymi, które dostosowują się do stóp i skały.
2. Wspinaczka alpejska
Znana również jako wspinaczka wysokogórska, jest to jedna z najstarszych form wspinaczki. Wspinacz musi, oprócz noszenia swojego sprzętu, nieść jedzenie i schronienie podczas wspinaczki, bo trwa ona kilka dni.
Jak ze wszystkim w życiu, najlepiej jest rozpocząć naukę, czy trening od dziecka. Kliknij i sprawdź, jak zachęcić dziecko do wspinaczki.
3. Wspinaczka lodowa
Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj wspinaczki odbywa się zawsze w oblodzonym lub zaśnieżonym środowisku. Wymaga specjalnego sprzętu: raków i siekier lodowych, a także asekuracji. Poszczególne stopnie trudności wspinaczki lodowej obejmują zakres od 1 do 7 lub więcej, w zależności od stopnia oblodzenia ściany, na którą należy się wspiąć.
5. Wspinaczka sportowa
W tej modalności kotwice są wcześniej mocowane za pomocą różnych systemów mechanicznych lub chemicznych. W ten sposób wspinacz musi wybrać, gdzie umieścić swoje ręce i stopy, aby się wspinać.